Praca w kopalni

kopalnia Bełchatów
4
paź

Praca w kopalni odkrywkowej

Zawód górnika jest jednym z bardziej niebezpiecznych. Obowiązki poszczególnych pracowników mogą się różnić między sobą ze względu na inne zadania na poszczególnych stanowiskach. W Polsce przeważają kopalnie odkrywkowe zajmujące się przede wszystkim wydobyciem węgla brunatnego. Kandydaci, którzy są chętni do rozpoczęcia pracy w tej profesji, powinni dokładnie dowiedzieć się, jak wygląda praca w kopalni.

Obowiązki w kopalniach odkrywkowych dzielą się na 2 główne rodzaje prac: przygotowanie terenu oraz eksploatacja surowca.

Pierwszy etap polega na zebraniu ziemi i skał tak, aby odkryć złoża węgla. Na początku pracownicy kopalni muszą dostać się do złóż węgla. Bardzo często używa się do tego ciężkiego sprzętu: zgarniarek wysięgnikowych, spycharek lub koparek, dlatego istotna jest znajomość funkcjonowania różnych urządzeń i posiadania odpowiednich uprawnień.

Kolejny etap to proces wydobywania surowca. Do akcji wkraczają górnicy-operatorzy koparek oraz osoby umiejące obsłużyć tak zwany hydromonitor. Za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem wydobywa się bloki węgla. Czasami okazuje się, że ten sposób nie jest wystarczający, dlatego używa się materiałów wybuchowych. Zainstalowaniem ładunków wybuchowych zajmują się górnicy strzałowi. Jeżeli surowiec jest już na powierzchni, to do pracy przystępują górnicy ładowacze.

Ostatni etap to oczyszczenie terenu. To zadanie wykonują tak zwani górnicy przodowi. Do ich obowiązków należą usunięcie niebezpiecznie wystających skał oraz przegląd całego terenu eksploatacji. Cały proces wydobycia węgla to ciężka praca fizyczna, podczas której występują czynniki zagrażające zdrowiu.

Praca górnika – plusy i minusy

Każda profesja ma swoje plusy i minusy. Do pozytywnych aspektów pracy górnika można zaliczyć następujące czynniki:

  • stabilne zatrudnienie,
  • umowa o pracę,
  • wysokie zarobki,
  • wcześniejsza emerytura,
  • liczne benefity.

Czynniki zagrażające zdrowiu, jakie występują w kopalniach, są największym minusem. Zagrożenia w środowisku pracy to między innymi: wybuchy metanu, obrywanie się skał, wypadki spowodowane użytkowaniem maszyn, porażenie prądem elektrycznym, nadmierny hałas, wysoka wilgotność powietrza, gorący klimat, możliwość wystąpienia chorób zawodowych, promieniowanie jonizujące, słabe oświetlenie, niskie stężenie tlenu przy wysokim stężeniu dwutlenku węgla oraz występowanie pyłu kopalnianego.

Czy zatem niebezpieczeństwa są rekompensowane przez wynagrodzenia? Zarobki górnika zaczynają się na poziomie 3700 zł brutto, a sięgają 6230 zł brutto.

Napisz komentarz